- Eestis algasid pagulastaustaga noortele mõeldud ettevõtluskoolituse “Start Smart” koolitused.
- Eestis viisime läbi emadepäeva kampaania “Kingitus kahele emale”, et toetada Ukrainas elavaid emasid hügieenitarvetega.
- Eestis viime läbi "MindSpring" grupipõhist programmi pagulastaustaga inimestele, mis toetab hakkamasaamist uues ja võõras riigis.
- Ukrainas alustame nõuandeliini kaudu vaimse tervise toe pakkumist nii Ukrainas kui ka mujal riikides asuvatele ukrainlastele, et toetada sõja tõttu kannatanud inimeste hakkamasaamist.
- Armeenias, Tavushi piirkonnas jätkuvad tööd, et leevendada vee- ja energiasäästlike põllumajanduslahenduste toel veepuudust, edendada kliimamuutustega toimetulekut ja pakkuda lastele keskkonnaalast haridust.
- Gruusias toetame sealsete Ukraina pagulasi rahapõhise humanitaarabiga, et toetada inimeste toimetulekut ja aidata neil igapäevase eluga paremini toime tulla.
- Jordaanias toetame haavatavas seisus perede toimetulekut, mille eesotsas on naised. Koolitame kohalikke ja pagulastaustaga naisi Süüriast, et nad saaksid kasvatada perele vajalikku toitu hüdropoonilistes kasvuhoonetes.
Ukraina
Anname rahapõhist humanitaarabi, mille eest saavad sõja tõttu kannatanud inimesed osta toitu, ravimeid, hügieenitarvikuid ja muud esmavajalikku. Aprilli lõpu seisuga oleme rahapõhist abi andnud kokku enam kui 300 000 inimesele enam kui 56 miljoni euro väärtuses. Rahapõhist abi pakume kolmeks kuuks ning toetus leibkonnaliikme kohta ühes kuus on 3600 Ukraina grivnat ehk ligi 80 eurot. Toetuse taotlemine toimub läbi Eesti Pagulasabi kohapealsete registreerimispunktide või veebipõhise taotlusplatvormi kaudu. Hetkel on meie fookuses abivajajad rindeäärsetes piirkondades Zaporižžja, Donetski, Luhanski, Harkivi ja Hersoni oblastites. Programmi rahastavad Euroopa Liit ja Eesti välisministeerium ning juhtpartneriks on Acted.
Monitoorime erakorralise toimetulekuabi programmi eelmise perioodi tulemusi ning jätkame peatselt programmi järgmise etapiga Poltava, Kirovohradi, Tšerkassõ, Zaporižžja, Dnipropetrovski ja Donetski sõjast räsitud oblastites, et parandada inimeste iseseisvat hakkamasaamist. Toetame programmi raames põllumajanduse, loomakasvatuse, toidu tootmisega või erinevate teenustega seotud tegevusalasid. Toetuse suurus on ligikaudu 700 eurot. Programmi toetab Euroopa Liit, BHA/USAID ning Eesti välisministeerium.
Alustame nõuandeliini kaudu vaimse tervise toe pakkumist nii Ukrainas kui ka mujal riikides asuvatele ukrainlastele, et toetada sõja tõttu kannatanud inimeste hakkamasaamist. Viime programmi ellu koostöös Ukraina riikliku psühholoogiaühinguga. Programmi rahastab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Kampaania “Kolm aastat liiga palju” raames kogusime Eestis pea 20 300 euro eest annetusi, et aidata Ukraina inimesi, kes olid juba enne sõda haavatavas olukorras: üksikvanemad, mitmelapselised pered, puuetega inimesed ja eakad. Kogutud annetuste jaotamine algab juunis.
Eile lõppes aprilli lõpus Eestis alanud emadepäeva kampaania “Kingitus kahele emale”, et aidata Ukrainas, Zaporižžja oblastis elavaid emasid hädavajalike hügieenitarvetega. Loe lisainfot ja tutvu annetuskeskkonnaga Eesti Pagulasabi veebis.
Eesti
Aprilli jooksul oli Tartus, Vabaduse puiesteel üleval Eestis elavate põgenike lugusid tutvustav portreenäitus „Hääled kriiside keskelt. Rändajate lood”. Mööda Eestit rändav näitus avati eelmisel kevadel Tallinnas ja oli sügisel üleval ka Pärnus.
Käimas on "Start Smart" noortele suunatud koolitus. Koolitus on osa koostöös Soomes asuva Haaga-Helia Rakenduskõrgkooliga läbiviidavast ettevõtlusprogrammist, mille eesmärk on tõsta pagulastaustaga inimeste konkurentsivõimet ettevõtluses tehisaru tundmaõppimise kaudu. Programmi rahastab Interreg Läänemere piirkonna programm Euroopa Regionaalarengu Fondi toel.
Käimas on “BOOST” ettevõtlusprogramm, mis aitab pagulastaustaga osalejatel arendada või taaskäivitada oma olemasolevat ettevõtet. Programmi rahastab Wise.
Viime läbi “Edge Up” tööturuprogrammi, mis on suunatud pagulastaustaga inimestele, kes soovivad siseneda tööturule või liikuda edasi sobivamale ametikohale. Tänaseks on nii Eestis kui ka Lätis programmi läbinud 11 gruppi. Maisse on planeeritud viimased koolitused, kõik grupid on komplekteeritud. Lätis on kohapealseks partneriks Shelter “Safe House”. Igal kuul osaleb koolitusel 10–12 inimest. Tööturuprogrammi rahastab Interreg Läänemere piirkonna programm Euroopa Regionaalarengu Fondi toel.
Viime igakuiselt läbi kohanemist toetavad koolitusi erinevatel teemadel: e-teenuste kasutamine, vanemlus, haridussüsteem, pensionäride kohanemine, juriidilised küsimused, ettevõtlus, meditsiini- ja sotsiaalsüsteem, tööturg ning õiguslikud alused ja elamisload. Koolitused leiavad aset üle Eesti, nii kontaktõppe vormis kui ka veebi teel. Aprillis osales koolitustel 290 inimest. Alates 2022. aastast on koolitustel osalenud kokku ligi 11 000 inimest. Jätkuvalt on suurim nõudlus õigusteemalise ja eluaseme soetamise teemaliste koolituste järgi.
Kõigile pagulastaustaga inimestele ning neid aitavatele asutustele ja inimestele on avatud infotelefon +372 5881 1311 (E–R kell 10-17) ja e-mail counselling@pagulasabi.ee. Samuti on nõustamiseks avatud Viberi, Whatsappi, Telegrami kanalid numbril +372 5464 0007. Eelregistreerimisega on võimalik nõustamisele tulla ka Eesti Pagulasabi kontorisse (Vambola 6, Tallinn).
Korraldame regulaarseid grupitegevusi ning kogukonnaüritusi üle Eesti. Aprillis võttis kogukonnategevustest osa üle 360 inimese, üle Eesti toimusid mitmed kogukonnaüritused, mis toetasid keeleõpet, noorte kaasamist ja kogukondade lõimumist. Näiteks toimus Valga- ja Võrumaa piirkonna pagulastele kevadpidu ning korraldati kokandusõhtu Narva noortele. Kogukonnategevusi toetab ÜRO pagulasamet.
Viime läbi "MindSpring" grupipõhist programmi pagulastaustaga inimestele, mis toetab hakkamasaamist uues ja võõras riigis. Mais alustas Tallinnas uus grupp lapsevanematele, aasta teises pooles käivitame mitmeid noortele suunatud gruppe üle Eesti. Programmi aitab ellu viia Eesti ekumeeniline abiorganisatsioon (EERO Canada) Kanadas ja USAs kogutud annetuste toel.
Armeenia
Armeenias rajame kolme Tavushi piirkonna kooli juurde hüdropoonilised kasvuhooned ja aitame kasutusele võtta Eestis välja töötatud vee- ja energiasäästlikke põllumajanduslahendusi. Programmi kaudu aitame koolidel toime tulla kliimamuutustega ning tagada toiduga varustatus veevaestes oludes. Ühtlasi toetame programmi kaudu laste keskonnaharidust ja suurendame õpilaste kaasatust põllumajanduslikel- ja keskkonnateemadel. Projekti rahastab Kliimaministeerium rahvusvahelise kliimakoostöö vahenditest.
Tänu Euroopa Liidu rahastusele käivitame Armeenias neli kogukonnanõukoda, et pagulastaustaga inimesed saaksid väljendada oma muresid, seista oma probleemide lahendamise eest ning osaleda neid puudutavates otsustusprotsessides. Sarnased kogukonnanõuakojad on loodud nii Eestis kui ka Gruusias. Lisaks viime läbi eneseabigruppe, mis toetavad pagulastaustaga inimeste vaimset heaolu. Aprilli jooksul toimusid eneseabigruppide kohtumised Artashatis ning Gümris, mille teemadeks olid digi- ja meediapädevus, vaimne heaolu, enesekindluse suurendamine, SWOT-analüüs, toimetulekuviisid jm. Maikuusse on kavandatud veel neli kohtumist. Programmi toetab Euroopa Liit.
Gruusia
Käivitame Gruusias uue programmi, et tugevdada kohalikke vabaühendusi ja kodanikuühiskonna organisatsioone. Algava programmi läbi paraneb organisatsioonide võimekus tulla toime regulatiivsete väljakutsetega, kindlustada toimimiseks vajalik rahastus ning edendada koostööd eri piirkondade vahel. Aprillis viisime läbi konkursi koolitusi läbiviivatele ekspertidele ja osalistele. Programmi rahastab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Jätkame Gruusias sealsete Ukraina pagulaste toetamist läbi mitmeotstarbelise rahapõhise abi, toetades inimeste toimetulekut ja aidates neil igapäevase eluga paremini toime tulla. Ühekordse toetuse suurus on 265 lari ehk ca 93 eurot. Programmi toetab Eesti välisministeerium.
Jordaania
Jordaanias toetame haavatavate naisjuhitud leibkondade iseseisvat toimetulekut läbi nutikate ja kliimasõbralike põllumajandusviiside. Koolituskeskuses õpetame välja 40 naist, kellest 12 saavad toetust hüdropoonilise kasvuhoone rajamiseks oma kodukrundile. Kasvuhooned võimaldavad kasvatada enda tarbeks toitu või väärindada saaki sissetulekute suurendamiseks. Ühtlasi viime läbi hüdropoonika-alase koolituse neljale naisjuhitud kogukonnaorganisatsioonile, et suurendada kogu piirkonnas teadmisi veesäästlikest põllumajanduse viisidest. Eesti Pagulasabi tegevusi Jordaanias toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Süüria
Eesti Pagulasabi avab lähikuudel Süürias esinduse, et alustada seal tegevust, toetamaks kodusõja tõttu kannatanud inimesi ja riigi ülesehitamist. Pagulasabi on Süüria regionaalses toetamises osalenud alates 2018. aastast ning toetanud Süüria pagulaste pikaajalist iseseisvat toimetulekut ka Jordaanias ja Liibanonis.