Ukraina
Programmes currently active in this country
Majanduslik heaolu
Toetame ümberasustatud ja kriiside tõttu kannatanud inimesi iseseisva toimetuleku taastamisel, aidates neil siseneda tööturule, käivitada väikeettevõtteid või alustada põllumajandustegevustega.
Tutvu meie poolt pakutavate programmidega siin.
Humanitaarabi
Reageerime akuutsetele ja pikaajalistele kriisidele, toetades haavatavas seisus ja kriiside tõttu enim mõjutatud inimesi. Aitame pagulasi, sisepõgenikke ja inimesi, kes on jäänud elama keerulistesse tingimustesse ja raskesti ligipääsetavatesse piirkondadesse.
Sotsiaalne heaolu
Toetame põgenike kaasatust ja kohanemist uues keskkonnas läbi õiguste kaitse, kogukondi toetavate tegevuste, vaimse tervise toe ning nõustamise ja esmatähtsa info jagamise.
Eesti Pagulasabi alustas Ukrainas sõja tõttu kannatanud elanikkonna toetamist juba 2014. aasta lõpus, kohandades abiteenuseid vastavalt muutuvale olukorrale ja inimeste vajadusele. Meie eesmärk on pakkuda õigeaegset, tõhusat ja vajaduspõhist abi nii inimestele kriisipiirkondades kohapeal kui sisepõgenikele, kes on pidanud oma kodudest lahkuma.
Alates 24. veebruarist 2022, mil Venemaa alustas Ukraina vastu täiemahulist sõda, on umbes kolmandik ukrainlastest olnud sunnitud oma kodudest lahkuma. ÜRO pagulasameti andmetel vajab 2024. aastal Ukrainas humanitaarabi üle 14,6 miljoni inimese ehk umbkaudu 40% elanikkonnast. Umbes 3,7 miljonit inimest on riigisiseselt ümber asunud ja umbes 6,5 miljonit on otsinud kaitset teistest riikidest.
2022. aasta märtsis alustasime Ukrainas rahapõhise humanitaarabi jagamist, olles rahvusvaheliselt esimene ning jätkuvalt üks suurimaid mitmeotstarbelise rahapõhise abi andjaid, jõudes abiga ka rindeäärsetele ja raskesti ligipääsetavatele aladele. Rahapõhine abi on kiire, kuluefektiivne ja inimväärikust säilitav meede, mis lubab piirkondades, kus turud toimivad, inimestel otsustada, milleks nad saadud abi kasutavad. Pakume nii mitmeotstarbelist rahapõhist abi, mis on mõeldud esmaste vajaduste leevendamiseks, kui kindla suunitlusega rahapõhist abi, näiteks sõja tõttu kannatanud kodude taastamiseks või tahkete kütuste ostmiseks mõeldud toetuseid.
Erinevates piirkondades oleme jaganud vajaduspõhiselt lisaks toiduabi, magamiskotte, generaatoreid ja muud.
Aitame Ukrainas suurendada kriiside tõttu kannatanud inimeste iseseisvat toimetulekut, toetades neid ettevõtluse alustamisel või laiendamisel. Lisaks aitame arendada põllumajandusel põhinevat toimetulekut.
Sinagi võid Ukraina sõja tõttu kannatanud inimesi aidata, annetades Ukraina heaks.
Tegevused alates 2014. aastast
Eesti Pagulasabi alustas Ukrainas sõja tõttu kannatanud elanikkonna toetamist 2014. aasta lõpus, mil algatasime annetuskampaania "Ukraina heaks!". Meie tegevus Ukrainas on muutunud vastavalt sellele, kuidas on muutunud sealne olukord ja inimeste vajadused. 2014. aasta lõpus alustasime meditsiini-, hügieeni- ja toidupakkide jagamisega sisepõgenikele ning rindeäärsetes asulates Donetski, Luhanski ja Zaporižžja oblastites. Hiljem lisandusid meditsiiniabiprojektid, mille raames toimetasime haiglatele vajaminevaid ravimeid, meditsiinivahendeid ja -tehnikat. Aastatel 2015 ja 2016 toimusid suvel sisepõgenikest lastele ja eraldiseisvalt ka erivajadustega lastele suunatud laagrid Khortitsa saarel, Zaporižžjas. Samadel aastatel lähetasime Ukrainasse kokku 11 vabatahtlikku spetsialisti Eestist.
Muutunud vajaduste tõttu alustasime 2016. aasta sügisel oma abiprogrammis uue etapiga, hakates toetama Ida-Ukraina sisepõgenikke ja rindeäärsete asulate elanikke väikeettevõtlusega alustamisel ning laiendamisel, et tagada neile jätkusuutlik sissetulek. Vastavalt vajadustele oleme järjepidevalt toetanud ka näiteks rinde lähedal elavaid eakaid toidu ja hügieenitarvikutega, koolilapsi koolitarvikutega ning kõige haavatavamaid leibkondi rahalise toega talve üleelamiseks.