Riigid
- Korraldame selleaastasel Arvamusfestivalil koostöös Võrdõigusvoliniku kantselei ja Eesti Inimõiguste Keskusega rassismiteemalise arutelu “Ma ei ole rassist aga… – päris lood Eestist”, kus arutluse alla tulevad tõestisündinud lood Eestist. Arutelu toimub 8. augustil kell 16–17.30 Turvalisuse alal Paide Vallimäel. Lisaks osaleb Pagulasabi juhataja Eero Janson 9. augustil kell 18.30–20.00 Välispoliitika alal arutelus “Kriise rohkem, raha vähem”, kus arutatakse humanitaarabi ja arengukoostöö rahastuse vähendamise mõju üle.
- Eestis alustasime uue programmiga Ukraina pagulasnoorte keeleõppe ja lõimumise toetuseks. Loe edasi Pagulasabi veebist.
- Ukrainas alustasime Poltava, Kirhovoradi, Tšerkassõ, Dnipro ja Harkivi oblastites uue ettevõtlusprogrammiga, mis aitab sealsetel inimestel oma elusid üles ehitada ja iseseisvalt paremini hakkama saada.
- Külastasime juunis Eesti Maaülikooli ekspertidega Armeenias asuvat Tavushi piirkonda, et aidata sealsetel koolidel kasutusele võtta keskkonnasõbralikke põllumajandusviise, nagu hüdropoonika ja kompostimine.
- Jordaanias läbisid juunis kümme naist koolituse, mis aitab suurendada kogu piirkonnas teadmisi veesäästlikest põllumajanduslahendustest.
- Avaldasime juunis oma 2024. aasta tegevusaruande. Mullu jõudis meie abi enam kui 69 000 inimeseni. Loe lähemalt Pagulasabi majandusaasta aruandest.
Ukraina
Anname rahapõhist abi, mille eest saavad sõja tõttu kannatanud inimesed osta toitu, ravimeid, hügieenitarvikuid ja muud esmavajalikku. Mai lõpu seisuga oleme rahapõhist abi andnud kokku enam kui 300 000 inimesele enam kui 56 miljoni euro väärtuses. Rahapõhist abi pakume kolmeks kuuks ning toetus leibkonnaliikme kohta ühes kuus on 3600 Ukraina grivnat ehk ligi 80 eurot. Toetuse taotlemine toimub läbi Eesti Pagulasabi kohapealsete registreerimispunktide või veebipõhise taotlusplatvormi kaudu. Hetkel on meie fookuses abivajajad rindeäärsetes piirkondades Zaporižžja, Donetski, Luhanski, Harkivi ja Hersoni oblastites. Programmi rahastavad Euroopa Liit, USAIDi humanitaarabi büroo (BHA), ÜRO humanitaarasjade koordineerimise amet (OCHA) ja Eesti Välisministeerium. Euroopa Liidu ja BHA rahastatud projektide juhtpartneriks on Acted.
Juunis alustasime uue ettevõtlusprogrammiga, et toetada sõja tõttu kannatanud inimeste toimetulekut viies piirkonnas: Poltavas, Kirhovoradis, Tšerkassõs, Dnipros ja Harkivis. Programm aitab enam kui 570 inimesel alustada ettevõtlusega või arendada olemasolevat ettevõtet, et luua seeläbi endale jätkusuutlik sissetulekuallikas. Koolitustel õpetatakse näiteks seda, kuidas oma ideid ellu viia, äriplaani koostada, neid veenvalt esitleda ning taotleda vajalikke toetusi. Programmi viiakse ellu koostöös kohaliku organisatsiooniga WEBPROMO ning seda rahastab USAIDi humanitaarabi büroo (BHA).
Toetame erakorralise toimetulekuabiga põllumajanduse, loomakasvatuse, toidu tootmisega või erinevate teenustega seotud tegevusalasid, et parandada inimeste iseseisvat hakkamasaamist. Toetuse suurus on ligikaudu 700 eurot. Programmi toetab Euroopa Liit, BHA ning Eesti välisministeerium.
Pakume nõuandeliini kaudu vaimse tervise tuge nii Ukrainas kui ka mujal Euroopa riikides elavatele ukrainlastele, et toetada sõja tõttu kannatanud inimeste hakkamasaamist. Viime programmi ellu koostöös Ukraina riikliku psühholoogiaühinguga. Programmi rahastab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Eesti
Korraldame selleaastasel Arvamusfestivalil koostöös Võrdõigusvoliniku kantselei ja Eesti Inimõiguste Keskusega rassismiteemalise arutelu “Ma ei ole rassist aga…” – päris lood Eestist”. Vähesed sel teemal tehtud uuringud näitavad, et rassistlikud hoiakud on Eesti elanikkonna seas levinud ja neid väljendatakse üsna julgelt. Arutelu eesmärk on tuua seni Eesti avalikes diskussioonides vähe kõlanud teema laiema avalikkuse ette ning luua jagatud arusaam probleemi olemusest ja kutsuda inimesi üles lahendusi otsima, et teise nahavärviga inimesed end Eestis hästi tunneksid. Arutelu toimub 8. augustil kell 16–17.30 Turvalisuse alal Paide Vallimäel. 9. augustil osaleb Välispoliitika alal arutelus “Kriise rohkem, raha vähem” Pagulasabi juhataja Eero Janson. Arutlusele tuleb, kuidas mõjutab süvenevate üleilmsete kriiside ja samal ajal kahaneva rahastuse vaheline vastuolu sihtriike ja Euroopat – kes suudaks täita tekkiva rahastuse lõhe humanitaarabi ja arengukoostöö valdkonnas ning millised on selle laiemad tagajärjed?
Viime Euroopa Sotsiaalfondi+ sotsiaalse innovatsiooni algatuse toel projekti “Language ladder”, et toetada Ukraina pagulasnoori keeleõppes ja sotsiaalses lõimumises. Loe lähemalt Pagulasabi veebist. Projekti viiakse ellu koos Tallinna Ülikooliga ja Poola organisatsiooniga Dobra Fabryka. Rahastatud Euroopa Liidu poolt. Publikatsioon väljendab üksnes autori(te) seisukohti ega pruugi kajastada Euroopa Liidu ega Euroopa Sotsiaalfondi Rakendusameti seisukohti. Euroopa Liit ega toetuse andja ei vastuta avaldatud sisu eest.
Viime igakuiselt läbi kohanemist toetavad koolitusi erinevatel teemadel: e-teenuste kasutamine, vanemlus, haridussüsteem, pensionäride kohanemine, juriidilised küsimused, ettevõtlus, meditsiini- ja sotsiaalsüsteem, tööturg ning õiguslikud alused ja elamisload. Koolitused leiavad aset üle Eesti, nii kontaktõppe vormis kui ka veebi teel. Juunis osales koolitustel 188 inimest. Alates 2022. aastast on koolitustel osalenud kokku ligi 11 400 inimest. Lisaks populaarsetele õigusteemalistele koolitustele viisime juunis läbi ka kaks digiteemalist koolitust Rakveres ja ühe Kuressaares.
Kõigile pagulastaustaga inimestele ning neid aitavatele asutustele ja inimestele on avatud infotelefon +372 5881 1311 (E–R kell 10-17) ja e-mail counselling@pagulasabi.ee. Samuti on nõustamiseks avatud Viberi, Whatsappi, Telegrami kanalid numbril +372 5464 0007. Eelregistreerimisega on võimalik nõustamisele tulla ka Eesti Pagulasabi kontorisse (Vambola 6, Tallinn).
Korraldame regulaarseid grupitegevusi ning kogukonnaüritusi üle Eesti. Juunis võttis kogukonnategevustest osa ligi 300 inimest, üle Eesti toimusid mitmed kogukonnaüritused, mis toetasid keeleõpet, noorte kaasamist ja kogukondade lõimumist. Näiteks viidi Kohtla-Järvel läbi noortele kunstitöötuba ja käidi Riigikogus ekskursioonil. Kogukonnategevusi toetab ÜRO pagulasamet UNHCR.
Viime läbi "MindSpring" grupipõhist programmi pagulastaustaga inimestele, mis toetab hakkamasaamist uues ja võõras riigis. Juunis lõpetas edukalt grupp Tallinnas, sügishooajal alustame mitme uue grupiga. Programmi aitab ellu viia Eesti oikumeeniline abiorganisatsioon (EERO Canada) Kanadas ja USAs kogutud annetuste toel.
Alustame koostöös Integratsiooni Sihtasutusega koolitustega, mis toetavad kohalikke omavalitsusi rände ja lõimumisega seotud teemadel. Projekti kaasrahastatakse Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifondi (AMIF) toetusest.
Juunis korraldasime kaks laagrivahetust kokku 40 noorele, mille eesmärk oli muuhulgas toetada noorte praktilist keeleõpet. Laagri toimumist toetas Euroopa Liit (ESF+ sotsiaalse innovatsiooni algatusest).
Korraldasime 20. juunil Tondiraba pargis rahvusvahelise pagulaspäeva noorteürituse. Päeva jooksul said külastajad kaasa lüüa mitmetes põnevates tegevustes, sealhulgas maastikumängus, keeleõppetegevustes ja rändeteemalises viktoriinis. Kõik soovijad said jagada oma mõtteid Solidaarsuse seinal ning jälgida tänavakunsti valmimist kunstnike käe all. Loe lähemalt Pagulasabi veebist. Ürituse toimumist toetas Tallinna linn. Päeva viisime läbi koostöös Tallinna noortekeskustega, ÜRO pagulasamet UNHCRiga, IZUMi noorteklubi ja Integratsiooni Sihtasutusega.
Armeenia
Armeenias rajame kolme Tavushi piirkonna kooli juurde hüdropoonilised kasvuhooned ja aitame kasutusele võtta vee- ja energiasäästlikke põllumajanduslahendusi. Programmi kaudu aitame koolidel toime tulla kliimamuutustega ning tagada toiduga varustatus veevaestes oludes. Ühtlasi toetame laste keskonnaharidust ja suurendame õpilaste kaasatust põllumajandus- ja keskkonnateemadel. Pagulasabi partneriks on Eesti Maaülikool, et kasutada Eesti teadmisi ja kogemusi hüdropooniliste kasvuhoonete rajamisel ja haldamisel, kompostimisel ja energiasäästlike põllumajanduslike võtete rakendamisel. Külastasime juunis Eesti Maaülikooli ekspertidega Tavushi piirkonda, et jagada Eesti kogemust jätkusuutlike lahendustega ning pakkuda tuge sarnaste praktikate rakendamiseks Armeenias. Projekti rahastab Kliimaministeerium rahvusvahelise kliimakoostöö vahenditest.
Armeenias kutsume ellu neli kogukonnanõukoda, et pagulastaustaga inimesed saaksid väljendada oma muresid, seista oma probleemide lahendamise eest ning osaleda neid puudutavates otsustusprotsessides. Sarnased kogukonnanõuakojad on varem loodud ka Eestis ja Gruusias. Lisaks viime läbi eneseabigruppe, mis toetavad pagulastaustaga inimeste vaimset heaolu. Kaks uut eneseabigruppi Hrazdanis ja Dilidžanis alustavad tegevust juba sel kuul. Programmi toetab Euroopa Liit.
Gruusia
Jätkame Gruusias kohalike vabaühenduste ja kodanikuühiskonna organisatsioonide tugevdamist. Programmi läbi paraneb organisatsioonide võimekus tulla toime regulatiivsete väljakutsetega, kindlustada toimimiseks vajalik rahastus ning edendada koostööd eri piirkondade vahel. Programmi rahastab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Toetame Gruusias sealseid Ukraina pagulasi läbi rahapõhise abi, mis aitab katta kriitilisi esmavajadusi. Ühekordse toetuse suurus on 265 lari ehk ligikaudu 93 eurot ühe pereliikme kohta. Programmi toetab Eesti välisministeerium.
Jordaania
Jordaanias toetame haavatavate naisjuhitud leibkondade iseseisvat toimetulekut läbi nutikate ja kliimasõbralike põllumajandusviiside. Koolituskeskuses õpetame välja 40 naist, kellest 12 saavad toetust hüdropoonilise kasvuhoone rajamiseks oma kodukrundile. Kasvuhooned võimaldavad kasvatada toitu oma perele või teenida elatist müües kasvatatud vilju teistele. Ühtlasi viime läbi hüdropoonika-alase koolituse neljale naisjuhitud kogukonnaorganisatsioonile, et suurendada kogu piirkonnas teadmisi veesäästlikest põllumajanduse viisidest. Praeguseks on koolituse läbinud esimesed kümme naist, kes said vajalikud teadmised ja oskused, et edaspidi oma kogukondades sarnaseid koolitusi läbi viia. Eesti Pagulasabi tegevusi Jordaanias toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Süüria
Eesti Pagulasabi avab Süürias esinduse, et toetada kodusõja tõttu kannatanud inimesi ja aidata neil oma elud taas üles ehitada. Pagulasabi on Süüria regionaalses toetamises osalenud alates 2018. aastast ning toetanud Süüria pagulaste pikaajalist iseseisvat toimetulekut ka Jordaanias ja Liibanonis.