Skip to main content

Eesti Pagulasabi ja Garage48 jagasid Ida-Ukraina naistele äri alustamiseks starditoetusi

Eesti Pagulasabi ja Garage48
PRESSITEADE
19. november 2019
 
Pühapäeval lõppes Ida-Ukrainas, Zaporižžjas Empowering Women Makeathon, millega innustati kohalikke naisi alustama oma ettevõtlusega. Ukraina konfliktist mõjutatud naisi koolitati nädala vältel ning mentorite toel arendatud parimatele äriideedele anti starditoetusi.
 
Makeathonil ehk füüsiliste toodete arendamisele tugineval ettevõtlustreeningul osales 70 naist Donetski, Luhanski ja Zaporižžja oblastitest, vanusevahemikus 16–58 aastat. Makeathoni korraldasid Eesti Pagulasabi, Garage48 ja kohapealse partnerina Unity for the Future. 
 
“Pagulasabi alustas Ida-Ukrainas juba 2014. aastal ning nende aastate jooksul oleme jõudnud toetada sadu konflikti tõttu haavatavas olukorras ettevõtlikke inimesi, et nad iseseisvalt toime tuleksid. Seekord seadsime fookuse naistele ning tekstiili ja käsitööga seotud oskustele. Aitasime peamiselt Donetski ja Luhanski oblastitest pärit naistel lihvida oma oskusi ja äriideid arendada” ütles Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson. 
 
Makeathoni raames moodustati 19 tiimi, kes esitlesid oma äriplaani ja kahe ööpäeva jooksul valminud toodete prototüüpe. Finaalis demonstreerisid osalised nädala jooksul lihvitud tehnilisi oskusi. Esitleti käsitsi joonistatud t-särke, kodutekstiili tooteid, keskkonnasõbralikest materjalidest kotte ja tootenäidiseid. Rahvusvaheline žürii valis välja viis tugevamat tiimi, kellele anti keskmiselt 3000 euro suurune toetus. Selle eest soetavad tiimid vajaliku tehnika, töövahendid ja -materjali, samuti turundavad oma uut ettevõtet. Starditoetuse võitnud tiime toetavad järgneva poole aasta jooksul äriarenduse mentorid Eestist ja Ukrainast. “On eriti tore, et osad projektid saavad järgmise poole aasta jooksul juhendajatelt veel abi. See näitab, et nii koolitajad kui ka osalejad on eesmärgile pühendunud,” kommenteeris üritust külastanud Risto Roos Eesti Suursaatkonnast Kiievis.
 
Garage48 on naiste ettevõtlust arendavaid häkatone korraldanud nüüdseks juba ligi viis aastat. “Naised on loomu poolest head liidrid. Nad on diplomaatilised, paindlikud ja peenetundelised ning navigeerivad edukalt ka kõige keerulisemates olukordades. Loodame selle sarjaga nakatada ettevõtlikkuse pisikuga võimalikult paljusid ning luua rohkem tasakaalu maailma, kus valdav osa juhte ja ettevõtjaid on endiselt mehed,” selgitas Garage48 tegevjuht Mari Hanikat. Tänavu detsembris korraldab Garage48 esimese naiste häkatoni ka Afganistanis.
 
Eesti Pagulasabi töötab Ukrainas juba viiendat aastat. Selle aja jooksul on Eesti riigi ja eraannetajate toel antud kohapeal toiduabi, toimetatud rindelähedastele haiglatele meditsiinivarustust, toetatud konflikti tõttu kannatanud lapsi kooliminekul ning aidatud kannatanud elanikkonnal alustada väikeettevõtlusega. Lisaks makeathoni korraldamisele jagas Pagulasabi sel sügisel laiali 327 tarvikutega täidetud koolikotti puudust kannatavatele koolilastele Donetski ja Zaporižžja oblastites. Sel kuul toetatakse rahaliselt rinde lähedal elavaid peresid ja vanemaealisi inimesi.
 
Ürituse finaali saab järele vaadata siit. Projekti “Haavatavate naiste ettevõtluse toetamine Ida-Ukrainas” toetab Välisministeerium arengukoostöö vahenditest.
 
Kontakt
Eero Janson, Eesti Pagulasabi juhataja
 
Kadri Kõivik, Garage48, Empowering Women Makeathoni projektijuht
 
Brigitta Davidjants, Eesti Pagulasabi kommunikatsioonijuht
Contact Us
Have questions or suggestions? Please fill out the contact form